Przedszkole Nr 129
“Raj na Skarpie”
w Warszawie

Jak pomóc dziecku w przygotowaniu się do pójścia do przedszkola?

 

Jak pomóc dziecku w przygotowaniu się do pójścia do przedszkola?

 1. Dziecko, powinno wiedzieć jak wygląda przedszkole. Wybierz się je zobaczyć, choćby na krótki spacer dookoła terenu przedszkola. Uczestnicz razem z dzieckiem w spotkaniach adaptacyjnych.
 2. Podczas dni adaptacyjnych bawcie się wspólnie: Ty, Twoje dziecko i inne dzieci.
 3. Staraj się mówić dziecku jak najwięcej pozytywnych rzeczy o przedszkolu.
 4. Opowiedz o tym, co będzie robić: rysować kredkami z kolegami, malować farbami, bawić się zabawkami. Przedszkole z dużymi kolorowymi zabawkami powinno się spodobać Twojemu dziecku.
 5. Jeśli będziesz kupować rzeczy do przedszkola to rób to z dzieckiem, niech czuje się ważne i ma możliwość wyboru.
 6. Trudno jest zostawić dziecko w przedszkolu, jeśli wcześniej nie miało kontaktu z rówieśnikami i innymi osobami dorosłymi. Spróbuj wyjść na godzinę lub dwie, zostawiając go z babcią lub opiekunką.
 7. Zacznij z nim chodzić na plac zabaw, by nabrało śmiałości w kontaktach z rówieśnikami.
 8. Dziecko w przedszkolu będzie musiało samodzielnie robić prawie wszystko, począwszy od jedzenia, do przebierania się, mycia rąk, korzystania z toalety. Spróbuj nauczyć je tych czynności, by w przedszkolu czuło się pewniej.
 9. Na początku ubieraj dziecko w rzeczy na gumkę, buty na rzepy, tak by mogło samo je zdejmować i ubierać.
 10. W przedszkolu jedzenie nie jest rozdrabniane, jedynie większe kawałki mięsa mogą być krojone trzylatkom. Postaraj się nauczyć dziecko jedzenia pokarmów w konsystencji takiej jak dla dorosłych, niech nauczy się dobrze gryźć, by nie dławiło się później.
 11. Małe dziecko powinno podejmować decyzję w prostych sprawach. Stwarzaj mu okazje sprzyjające dokonywaniu wyboru. Ważne jest też, by potrafiło zadbać o siebie. Nie rozwiązuj wszystkich konfliktów za dziecko. Daj mu szansę na samodzielne działanie.

Materiał opracowany na podstawie Adaptacja 3-latka do przedszkola, czyli jak pomóc dziecku w przygotowaniu się do pójścia do przedszkola, „Edukacja w przedszkolu” nr 47, kwiecień 2009.