KLAUZULA INFORMACYJNA

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.5 ust.2 RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu,
10. po zamknięciu okienka, do klauzuli informacyjnej masz dostęp w górnej części strony.
zapoznałem/zapoznałam się

Jak pomóc dziecku w przygotowaniu się do pójścia do przedszkola?

 

Jak pomóc dziecku w przygotowaniu się do pójścia do przedszkola?

 1. Dziecko, powinno wiedzieć jak wygląda przedszkole. Wybierz się je zobaczyć, choćby na krótki spacer dookoła terenu przedszkola. Uczestnicz razem z dzieckiem w spotkaniach adaptacyjnych.
 2. Podczas dni adaptacyjnych bawcie się wspólnie: Ty, Twoje dziecko i inne dzieci.
 3. Staraj się mówić dziecku jak najwięcej pozytywnych rzeczy o przedszkolu.
 4. Opowiedz o tym, co będzie robić: rysować kredkami z kolegami, malować farbami, bawić się zabawkami. Przedszkole z dużymi kolorowymi zabawkami powinno się spodobać Twojemu dziecku.
 5. Jeśli będziesz kupować rzeczy do przedszkola to rób to z dzieckiem, niech czuje się ważne i ma możliwość wyboru.
 6. Trudno jest zostawić dziecko w przedszkolu, jeśli wcześniej nie miało kontaktu z rówieśnikami i innymi osobami dorosłymi. Spróbuj wyjść na godzinę lub dwie, zostawiając go z babcią lub opiekunką.
 7. Zacznij z nim chodzić na plac zabaw, by nabrało śmiałości w kontaktach z rówieśnikami.
 8. Dziecko w przedszkolu będzie musiało samodzielnie robić prawie wszystko, począwszy od jedzenia, do przebierania się, mycia rąk, korzystania z toalety. Spróbuj nauczyć je tych czynności, by w przedszkolu czuło się pewniej.
 9. Na początku ubieraj dziecko w rzeczy na gumkę, buty na rzepy, tak by mogło samo je zdejmować i ubierać.
 10. W przedszkolu jedzenie nie jest rozdrabniane, jedynie większe kawałki mięsa mogą być krojone trzylatkom. Postaraj się nauczyć dziecko jedzenia pokarmów w konsystencji takiej jak dla dorosłych, niech nauczy się dobrze gryźć, by nie dławiło się później.
 11. Małe dziecko powinno podejmować decyzję w prostych sprawach. Stwarzaj mu okazje sprzyjające dokonywaniu wyboru. Ważne jest też, by potrafiło zadbać o siebie. Nie rozwiązuj wszystkich konfliktów za dziecko. Daj mu szansę na samodzielne działanie.

Materiał opracowany na podstawie Adaptacja 3-latka do przedszkola, czyli jak pomóc dziecku w przygotowaniu się do pójścia do przedszkola, „Edukacja w przedszkolu” nr 47, kwiecień 2009.