Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Logopeda

Drodzy Rodzice,

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chciałabym złożyć życzenia wszystkiego dobrego oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

Z poważaniem,  

Logopeda - Katarzyna Wójcik

W ramach świątecznego upominku przesyłam bajeczkę logopedyczną, pt. "Boże Narodzenie w Dolinie Muminków"

Zbliża się Boże Narodzenie. Pada śnieg (dotykamy czubkiem języka różnych miejsc na podniebieniu). Jest bardzo zimno (wypowiadamy: brr, brr). Tata Muminka z Muminkiem idą na targ po choinkę (czubkiem języka dotykamy kolejno wszystkich zębów najpierw górnych potem dolnych). Wybierają bardzo wysokie drzewko (językiem próbujemy dotknąć nosa, pokazując jak wysokie jest drzewko), które ma dużo gęsto ułożonych gałązek ("liczymy gałązki" - dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei, najpierw dolnych potem górnych).

W tym samym czasie mała Mi i Migotka przygotowują kolorowe ozdoby na choinkę. Wycinają z kolorowego papieru barwne pawie oczka i aniołki (naśladujemy nożyczki - na przemian rozciągamy wargi w uśmiechu i układamy je w "dzióbek"). Kiedy tylko choinka zostaje ustawiona obok wigilijnego stołu wszyscy wspólnie wieszają na niej wykonane przez siebie ozdoby, bombki i kolorowe lampki ("wieszamy ozdoby na choince" - dotykamy językiem ostatnich zębów dolnych i górnych).

Z kuchni dochodzą przeróżne zapachy (wciągamy nosem powietrze i wypuszczamy je ustami). to Mama Muminka przygotowuje pyszne świąteczne potrawy. Najpierw zajęła się lepieniem pierogów z kapustą i  grzybami (wargę golną nakładamy na górną i odwrotnie), później przyrządza karpia w galarecie (układamy usta w "pyszczek") Następnie miesza w dużej misie kluki z makiem (obracamy językiem na przemian w prawo i w lewo). Kompot z suszu jest ugotowany.

Wszystko już gotowe do wieczerzy wigilijnej. Cała rodzina Muminka, a także jego przyjaciela Mała Mi i Włóczykij zbierają się przy wigilijnym stole. Nadchodzi czas składania życzeń (puszczamy buziaczki). Po tych radosnych, pełnych wzruszenia chwilach, wszyscy zasiadają do stołu i spożywają przygotowane przez Mamę Muminka pyszne potrawy, które wszystkim bardzo smakują (oblizujemy usta ruchem okrężnym). Po kolacji wigilijnej nadchodzi czas rozpakowywania prezentów. Każdy z ciekawością rozwiązuje wstążki (przyklejamy język do podniebienia, następnie odrywamy go z głośnym mlaśnięciem), zagląda do pudełka i pokazuje, co jest w środku (otwieramy szeroko buzię i jak najdalej cofamy język do tyłu).

Świąteczna atmosfera panuje w domu Muminka, wigilijne potrawy już zjedzone (oblizujemy się, bo były pyszne), prezenty rozpakowane (cieszymy się z prezentów - uśmiechamy się szeroko nie pokazując zębów). Nadszedł w końcu czas śpiewania kolęd (śpiewamy w różnym tempie: la, la, la).


Drodzy Rodzice.
mowa jest podstawowym narzędziem nawiązywania kontaktów społecznych. Umożliwia komunikację z otoczeniem. Dzięki niej dziecko zdobywa informacje, wyraża własne sądy ,uczucia i emocje. Zaburzenia mowy w znacznym stopniu wpływają na relacje z rówieśnikami i dorosłymi. Mają też negatywny wpływ na proces nauki czytania i pisania, a tym samym na osiąganie  sukcesów w szkole. Dlatego tez w tym procesie istotna jest rola logopedy ,który służy pomocą rodzicom w wyjaśnianiu wątpliwości związanych z rozwojem mowy dziecka. Kluczowy element prowadzonej przeze mnie terapii to współpraca z rodzicami, polegająca na jak najlepszym przepływie informacji w zakresie prowadzonej terapii i jej efektach.
Z poważaniem
Logopeda - Katarzyna Wójcik